Lifi. Internet w żarówce

Internet rzeczy lub IoT ( Internet rzeczy w skrócie) skupia się na wzajemnym połączeniu przedmiotów codziennego użytku, takich jak żarówki lub urządzenia gospodarstwa domowego, ze sobą lub z ludźmi.

Internet rzeczy

Jeśli dodać do tego rosnącą liczbę smartfonów, tabletów, komputerów, stacji telewizyjnych lub radiowych i innych przedmiotów, które wykorzystują sygnały radiowe do komunikacji, to nic dziwnego, że widmo radiowe staje się coraz bardziej nasycone.

Tu z pomocą przychodzi technologia Lifi (light fidelity). Lifi pozwala nam na połączenie danych poprzez niezauważalne dla człowieka impulsy, które są emitowane z dowolnej kompatybilnej żarówki i interpretowane przez specjalny odbiornik.

Na czym opiera się Lifi?

Jak wspomniano wyżej, zasada działania tej technologii opiera się na żarówkach LED sterowanych przez sterownik, który koduje, poprzez włączanie i wyłączanie żarówki lub regulację natężenia światła, informacje do przesłania. Sygnał ten jest przechwytywany przez bardzo czuły czujnik optyczny, a następnie dekodowany.

Proces komunikacji jest dość podobny do kodu Morse’a.

Lifi wykorzystuje ortogonalną multipleksację z podziałem częstotliwości (OFDM). W dużym uproszczeniu technika ta polega na podziale szybkiego kanału na kilka mniejszych, co pozwala na jednoczesną transmisję kilku „wolniejszych” sygnałów na oryginalnym kanale. Dzięki temu informacje mogą być przesyłane z dużą prędkością i zajmować mniej miejsca.

Większość systemów komunikacyjnych wykorzystuje OFDM, np. telewizja (DVB-T), połączenia internetowe (Wi-FI i ADSL) czy telefonia komórkowa 4G.

Połączenie z internetem może odbywać się za pomocą PLC(Power-line Communication), gdzie sygnał jest przesyłany przez sieć energetyczną lub za pomocą PoE(Power Over Ethernet), które przekazuje zasilanie przez sam kabel sieciowy.

Zalety technologii Lifi

Lifi wyróżnia się od technologii takich jak Wi-Fi w kilku decydujących aspektach, takich jak prędkość transmisji, brak zakłóceń i bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

 Zalety LiFi w porównaniu z WiFI

Prędkość

Szybkość połączenia Wi-Fi wynosi typowo do 54Mbps (Mega bitów na sekundę), chociaż istnieją techniki, które pozwalają osiągnąć 1Gbps (Gigabit na sekundę, gdzie jeden Gigabit odpowiada 1000 Megabitów). W przypadku Lifi osiąga się prędkości około 3Gbps na kolor, więc w przypadku diod RGB uzyskano by prędkość 9Gbps.

Brak zakłóceń

Technologia Wi-Fi wykorzystuje częstotliwości radiowe, które mogą wytwarzać zakłócenia elektromagnetyczne. Zakłócają one prawidłowe funkcjonowanie innych urządzeń elektronicznych i mogą być potencjalnie niebezpieczne w samolotach, elektrowniach atomowych czy gazowniach. Lifi wykorzystuje światło, które jest naturalnie nieszkodliwe i nie generuje żadnych zakłóceń elektromagnetycznych.

Bezpieczeństwo

Fale radiowe przenikają przez sufity i ściany, ale światło nie. Haker może podłączyć się do naszej sieci Wi-Fi z zewnątrz budynku i wydobyć informacje z urządzeń komputerowych znajdujących się w sieci. Informacje przesyłane przez Lifi są dostępne tylko tam, gdzie świeci światło.

Lifi w życiu codziennym

Zanim będziemy mogli cieszyć się kompatybilnymi urządzeniami w życiu codziennym, czeka nas jeszcze długa droga. Główną niedogodnością tej technologii, a właściwie każdej nowej technologii, jest wysoki koszt urządzeń transmisyjnych oraz fakt, że nie jest też tania konieczność okablowania każdej żarówki przez Ethernet. Wreszcie konieczne jest zmniejszenie rozmiarów nadajników, aby można je było zintegrować ze smartfonami lub tabletami.

Pobyt u Lifi

Mimo to musimy pamiętać, że prędkość internetu jest ograniczona usługą oferowaną przez dostawcę, a w tej chwili nie przekracza ona zwykle 300Mb/s. Tak długo więc, jak prędkość samego dostępu do internetu będzie wolniejsza niż samego Lifi, technologia ta nie jest opłacalna, a można nawet powiedzieć, że nie jest potrzebna, w chwili obecnej.

Choć zastosowania Lifi w społeczeństwie dopiero przed nami, to nie ulega wątpliwości, że stanowi ona rewolucję w komunikacji bezprzewodowej i oferuje wszechobecną ścieżkę połączeń, która będzie niezbędna dla rozwoju IoT. Dopóki transmisja danych przez światło nie stanie się rzeczywistością, z Ledkia będziemy nadal pracować nad tym, co robimy najlepiej, oferując Państwu szeroką gamę produktów oświetleniowych LED w najlepszej cenie i jakości.