Jak naprawić migoczącą żarówkę LED?

Migotanie żarówki LED jest jednym z najczęstszych problemów związanych z technologią LED. Czasami, gdy wymieniamy żarówkę halogenową na ledową, nowa żarówka migocze lub nie wyłącza się całkowicie, zobaczmy jak możemy rozwiązać ten problem w prosty sposób. Jeśli problem polega na tym, że żarówka nie wyłącza się całkowicie, rozwiązanie znajdziemy w innym artykule.

Dlaczego powstaje migotanie żarówki LED?

Najczęściej problem ten pojawia się przy wymianie oświetlenia halogenowego na oświetlenie LED, po prostu poprzez wyjęcie jednych żarówek i włożenie innych, bez usuwania transformatora, który mieliśmy z naszymi żarówkami halogenowymi. To ostatnie jest przyczyną migotania naszej żarówki LED.

Kiedy mówimy o oświetleniu LED, zamiast transformatorów potrzebujemy sterowników lub kontrolerów, które pełnią taką samą funkcję jak transformator, tj. regulują przepływ energii elektrycznej, zapewniając, że dioda LED lub seria diod LED są zawsze zasilane odpowiednim napięciem i prądem, niezależnie od wahań w sieci zasilającej.

W przeciwieństwie do sterownika, transformator elektryczny zamyka obwód, gdy żarówka jest włączona i zaczyna rejestrować zużycie. Więc kiedy włożymy żarówkę LED, która zużywa mniejszą moc, mamy obciążenie, które nie jest wystarczające do zamknięcia obwodu, i wtedy obwód przechodzi w pętlę otwierania i zamykania systemu, powodując migotanie żarówki LED. Transformator pomaga regulować zużycie światła i uzyskać większą wydajność świetlną.

Sterownik zapobiega migotaniu żarówek LED.
Sterownik LED

Rozwiązania dla migoczącej żarówki LED

Chociaż ideałem byłoby zastąpienie istniejącego transformatora w instalacji z konkretnym sterownikiem dla świateł LED, przedstawiamy Ci dwa sposoby, aby łatwo i szybko rozwiązać migotanie żarówki LED, zachowując transformator elektryczny.

Użycie transformatora, który zasila kilka żarówek

Możliwe jest połączenie równoległe tylu żarówek LED, ile potrzeba do osiągnięcia minimalnego obciążenia. Nie trzeba się jednak spieszyć, ponieważ sam sterownik lub transformator również zużywa pewną ilość energii. Na przykład, jeśli mamy transformator, który dostarcza do 60W i mamy żarówkę LED o mocy 5W, nie będziemy w stanie umieścić 12 żarówek, ale z 5 nie będzie problemu, ponieważ osiągniemy 25W i to będzie więcej niż wystarczająco, aby transformator nie powodował migotania żarówek.

W ten sposób ryzykujemy, że awaria jednej z żarówek w układzie równoległym spowoduje ponowne rozregulowanie obciążenia i w konsekwencji problemy z pozostałymi elementami instalacji.

Dodanie kondensatora równolegle do wyjścia transformatora

Transformator przeznaczony jest do zasilania żarówek halogenowych np. o mocy 50W i przy wymianie ich na żarówki LED o mocy ok. 5W można powiedzieć, że transformator ich nie zauważa. Możemy dodać kondensator do płytki elektrycznej transformatora, aby wyeliminować migotanie żarówki LED. Jest to bardzo proste i w zasięgu ręki każdego majsterkowicza.

Kondensator elektryczny jest urządzeniem zdolnym do magazynowania energii. Można go dodać równolegle do transformatora, aby zapewnić część prądu elektrycznego potrzebnego do zapobiegania migotaniu.

Kondensator elektryczny
Kondensator elektryczny

Jego implementacja jest znacznie prostsza niż w przypadku poprzedniego rozwiązania. Umieszcza się go równolegle do wyjścia transformatora, a ponieważ jest to wyjście zmienne, czyli zabezpieczenie elektryczne, nie mamy kontaktu z prądem. Ponieważ jest to wyjście bezpieczne, możemy pracować z prądem.

Chociaż zaleca się wymianę istniejącego w instalacji transformatora na konkretny sterownik do oświetlenia LED, możemy ustabilizować świecenie żarówki LED za pomocą tych dwóch trików, które wyciągną nas z kłopotów, a tym samym położą kres irytującemu migotaniu, które męczy wzrok.

Czy chcesz spróbować tych rozwiązań, aby pozbyć się mrugania?