8 kroków, aby stać się gwiazdą oszczędzania i przyczynić się do ochrony środowiska

Często myślimy, że oszczędzanie i bycie przyjaznym dla środowiska nie zawsze idą w parze, ale w większości przypadków tak nie jest. Postępując zgodnie z tymi 8 krokami, będziemy w stanie zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie współpracując w trosce o środowisko. Przekonamy się, że dzięki kilku prostym gestom możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym, zmniejszyć wpływ, jaki wywieramy na środowisko, a przy okazji zaoszczędzić kilka euro.

1. Bądź świadomym konsumentem

Pierwszym krokiem jest bez wątpienia stanie się świadomym konsumentem. To nic innego jak zatrzymanie się i zastanowienie, zanim zaczniemy działać. Czy naprawdę potrzebuję kolejnej pary trampek? Czy naprawdę muszę jechać samochodem na zakupy, czy mogę wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerem? Świadoma konsumpcja oznacza zaspokajanie pojawiających się potrzeb, biorąc pod uwagę konsekwencje dla nas samych, osób wokół nas i środowiska.

2. Przejście na LED

Zamieniając żarówki halogenowe, energooszczędne lub żarowe na żarówki LED, osiągamy znaczne oszczędności w zużyciu światła. Z drugiej strony unikamy emisji dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto oświetlenie LED nie zawiera toksycznych materiałów, które zawierają żarówki energooszczędne i nadaje się do recyklingu.

Dom z oświetleniem LED
Wyposażenie naszego domu w oświetlenie LED zapewnia nam znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

3. Oszczędzaj wodę

Istnieje wiele sposobów, aby nie marnować wody w domu:

  • Możemy zakręcać kran podczas mycia zębów czy zmywania naczyń.
  • Wannę możemy zastąpić prysznicem.
  • Korzystanie z przycisku ECO na pralce pozwala nam zaoszczędzić do 50% wody i energii przy nienagannych rezultatach prania.
  • Wykorzystanie deszczowych dni do podlewania roślin jest idealnym rozwiązaniem. W przypadku, gdy konieczne jest ich podlewanie, musimy to zrobić w momencie, gdy nie jest zbyt słonecznie lub gorąco, aby nawadnianie było jak najbardziej opłacalne.
  • Przykrycie basenu, jeśli go mamy, gdy nie jest używany, aby uniknąć parowania, pozwala uniknąć uzupełniania go co kilka dni.

Opcje są niemal nieograniczone i można je również zastosować w ogrodzie, kuchni, łazience itp.

Pomysły na oszczędzanie wody
Nie marnowanie wody jest podstawą ochrony środowiska.

4. Zachęcaj do kompostowania

Kompostowanie to proces, w którym materia organiczna jest przekształcana w naturalny nawóz. Śmieci generowane codziennie w naszych domach zawierają 40% materii organicznej, którą można ponownie wykorzystać w postaci humusu (substancji złożonej z pewnych produktów organicznych o charakterze koloidalnym) w glebie dla roślin i upraw. Kompostowanie w domu jest bardzo proste i wbrew pozorom nie musi wytwarzać nieprzyjemnych zapachów, ani nie potrzebujemy specjalnego pojemnika. Wszystko, czego potrzebujemy, to doniczka i wszelkiego rodzaju odpady roślinne, które umieścimy w doniczce. Pamiętaj, aby przykryć je niewielką ilością ziemi, aby nie wytwarzać nieprzyjemnych zapachów i przykryć doniczkę kartonem lub torbą, aby zachować ciepło potrzebne do procesu kompostowania.

Kompostowanie w doniczce
Kompostowanie w doniczce pozwala nam stworzyć własny kompost.

5. Używaj produktów z recyklingu

Przy odrobinie silnej woli możemy przestać używać nowych produktów i zacząć korzystać z produktów pochodzących z recyklingu, takich jak papier, kubki, plastikowe lub szklane słoiki itp. Używając produktów z recyklingu oszczędzamy energię, surowce i przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów.

6. Wybieraj handel lokalny

Unikaj jazdy samochodem lub środkami transportu publicznego, aby kupić na przykład bochenek chleba w supermarkecie. Jeśli to możliwe, przejdź się do lokalnej piekarni. Chociaż produkt może być nieco droższy, oszczędności na paliwie zrekompensują różnicę. Poza tym, oprócz dbania o środowisko poprzez redukcję emisji CO2, współpracujemy z lokalną gospodarką.

7. Zachęcanie do recyklingu

Recykling powinien stać się nawykiem. Najprostszym krokiem jest segregowanie odpadów, które wytwarzamy w domu i wyrzucanie ich do odpowiedniego pojemnika, niezależnie od tego, czy jest to plastik, karton czy szkło. Baterie lub inne przedmioty, takie jak między innymi sprzęt AGD, oleje i żarówki, powinny być deponowane w czystych punktach.

Pojednanie jest proste
Recykling jest prosty i ma zasadnicze znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.

8. Nie wyrzucaj śmieci na ulicę

Być może jedna z najprostszych rzeczy do zrobienia, ale czasami najtrudniejsza. Unikaj śmiecenia na ulicy lub w miejscach publicznych, ponieważ w niektórych miejscach możesz nawet zostać ukarany grzywną. Przytrzymanie papieru, który zamierzasz wyrzucić, przez kilka kroków do najbliższego kosza na śmieci pomaga poprawić wygląd miasta.

Jak widać, bardzo łatwo stać się piewcą oszczędzania i środowiska. Od Ledkia zachęcamy do zaangażowania się w te proste kroki, które pozwolą Ci zaoszczędzić, jednocześnie pomagając poprawić stan środowiska. Jeśli chcesz poznać więcej sztuczek oszczędzania energii w domu, możesz przeczytać ten artykuł ze 101 różnymi wskazówkami.